Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Babiogórski Park Narodowy

...na Babiej Górze wykształciły się takie same piętra klimatyczno-roślinne jak w Tatrach czy Alpach? Ze względu jednak na niższą w stosunku do nich wysokość granice poszczególnych pięter są tutaj obniżone, czasem nawet o kilkaset metrów. Występująca w górnych piętrach kosodrzewina jest gatunkiem charakterystycznym dla gór, a jej obecność zapobiega m.in. osypywaniu się okruchów skalnych.


...Babia Góra nazywana jest królową Beskidów? Z wysokością 1725 m n.p.m. plasuje się na pierwszym miejscu pod względem wysokości w całych Beskidach Zachodnich, a także jest najwyższym szczytem w Polsce. Dzięki temu jej charakterystyczna „sylwetka”, która z każdej strony wygląda zupełnie inaczej - jest rozpoznawalna z daleka. Stoki północne są wysokie i strome, w niektórych miejscach wręcz przepaściste, zaś południowe, łagodne.

...symbolem Babiogórskiego Parku Narodowego jest okrzyn jeleni? Ta roślina ma kwiatostan podobny do kopru, a w Polsce występuje tylko w dwóch miejscach: (1) w masywie Babiej Góry oraz (2) w Beskidzie Śląskim.

...niedźwiedzie, pomimo swoich wielkich rozmiarów, szybko biegają? Zwierzę to, ważące nawet 700 kg, potrafi wspiąć się na wysoką  jodłę. Jego zimowe schronienie nazywane jest gawrą i zlokalizowane są najczęściej w jaskiniach lub dużych, wypróchniałych drzewach.

Białowieski Park Narodowy

...dźwięk, który wydają żubry, nazywamy „chruczeniem”? Ten charakterystyczny odgłos można usłyszeć podczas wczesnojesiennych godów, a także kiedy matka nawołuje swoje młode.

...oddziały leśne w Puszczy Białowieskiej wyglądają nieco inaczej niż w pozostałej nizinnej części kraju. Są to kwadraty (a nie jak w pozostałych parkach prostokąty) o boku długości pół wiorsty (ok. 533 m).To pozostałości po carskim systemie miar, który obowiązywał  w Białowieży podczas zaborów.

...w Białowieskim Parku Narodowym spotkamy takie owady, które nie występują nigdzie indziej w naszym kraju? Ze wszystkich zwierząt występujących w Puszczy Białowieskiej, ponad 95% stanowią bezkręgowce, a wiele w nich to tzw. relikt puszczańskie, które żyją tam ze względu na szczególne warunki, w tym dzięki obecności martwego drewna. Jednym z takich owadów jest bogatek wspaniały, którego próżno szukać w Polsce poza tym obszarem.

...dzięcioł trójpalczasty, jak wskazuje jego nazwa, posiada tylko trzy palce? Pozostałe dzięcioły posiadają ich cztery. Ten gatunek jest silnie związany z miejscami, gdzie występują obumierające świerki lub jodły.

...Puszcza Białowieska jest obiektem dziedzictwa UNESCO? Oznacza to, że jest to miejsce unikatowe w skali świata i odgrywające kluczowe znaczenie dla całej ludzkości! Pierwszego wpisu na tę listę dokonano w  1979 roku i pierwszym obiektem przyrodniczym wpisany na tę listę była Puszcza Białowieska

Biebrzański Park Narodowy

...prawdopodobnie nie ma dwóch identycznych samców batalionów? Ten ptak, który jest symbolem Biebrzańskiego Parku Narodowego, ma bardzo zmienne upierzenie. Charakterystyczne upierzenie wokół głowy samców nazywane jest kryzą.

...w Biebrzańskim Parku Narodowym znajduje się najliczniejsza w Polsce populacja obuwika. Ten storczyk wyróżnia się na tle innych dużym kwiatem, co sprawia że jest jedną z najbardziej spektakularnych roślin.

...Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem narodowym w Polsce? Jego powierzchnia wynosi prawie 600 km2. Oznacza to, że jest on większy od naszej stolicy.

...turzycę od trawy odróżnisz po trójkątnym przekroju jej łodygi?  Ta roślina tworzy w Biebrzańskim Parku Narodowym zbiorowiska zwane turzycowiskami w miejscach podmokłych  oraz tam,  gdzie woda okresowo wylewa.

Bieszczadzki Park Narodowy

...w Bieszczadach górną granicę lasu tworzą lasy bukowe? We wszystkich pozostałych pasmach górskich w naszym kraju są to lasy świerkowe. W Bieszczadach ponad lasami bukowymi  rozpościerają się już bezleśne pasma połonin („otwartych” przestrzeni)

...bieszczadzkie hale nazywamy połoninami? Ich dolna granica w wielu miejscach jest mocno obniżona.  Jest to efektem prowadzonego tutaj wcześniej wypasu. Występowanie połonin jest charakterystyczne dla Karpat Wschodnich, a Bieszczadzki Park Narodowy jest jedynym polskim Parkiem położonym właśnie w tej części Karpat.

...każdy ryś posiada inny układ cętek? Jest on unikalny i dzięki niemu można odróżnić od siebie poszczególne osobniki tego gatunku.

...w bieszczadzkiej Krainie Dolin możemy spotkać rośliny, które przypominają o dawnych mieszkańcach nieistniejących już wsi? Są to np. kwitnące na żółto smotrawy okazałe, które zazwyczaj pojawiają się w miejscu dawnych ludzkich siedzib. Obserwując przyrodę możemy dowiedzieć się sporo o historii danego miejsca.

Park Narodowy "Bory Tucholskie"

...na terenie Parku Narodowego "Bory Tucholskie" znajduje się 7 jezior połączonych jedną rzeką? To miejsce znane jest jako Struga Siedmiu Jezior i jest unikalne w skali kraju.

...pieśń godowa samca głuszca składa się czterech zupełnie różnych części?  Części te to  (1) klapanie, (2) trelowanie, (3) korkowanie i (4) szlifowanie. Tokujące na ziemi samce czasem zastępują ostatnią fazę głośnym trzepotem skrzydeł. Cała czteroetapowa zwrotka trwa około 5 – 7 sekund.

...jedyną nietrującą częścią cisa jest czerwona osnówka jego owoców?  To od objęcia ochroną w 1827 r. miejsca występowania cisa w rozpoczęła się historia ochrony przyrody w PN „Bory Tucholskie”.

...jeziora lobeliowe biorą swoją nazwę od rośliny? Lobelia jeziorna jest niewielką rośliną z rodziny dzwonkowatych i występuje w jeziorach o niskiej żyzności. Dzięki temu woda w nich jest bardzo przejrzysta.

..ślina rzęsorka mniejszego zawiera jad? Ten niewielki ssak związany jest z siedliskami wodnymi i objęty jest ochroną gatunkową. Spotkamy go również w Parku Narodowym "Bory Tucholskie".

Drawieński Park Narodowy

...wydry sporo czasu poświęcają na zabawę? Często bawią się z innymi przedstawicielami swojego gatunku, a jeśli do zabawy nie ma współtowarzyszy to bawią się różnymi przedmiotami. wykorzystując w tym celu np. kamienie czy muszle.

...zimorodek buduje swoje gniazda w stromych brzegach rzek? Stąd jego dawna nazwa, która wywodzi się od słowa  „ziemiorodek”, czyli "rodzący się w ziemi". Ten niewielki błękitno-pomarańczowy ptak jest silnie związany z dolinami rzek.

...w Drawieńskim Parku Narodowym występuje najmniejsza europejska ważka? Iglica mała ma zaledwie ok.3 cm długości. Jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą, a nad Drawą pojawia się na torfowiskach.

...ogon bobra nazywany jest „pluskiem”? Ogon bobra nazywany jest „pluskiem” od charakterystycznego dźwięku wydawanego podczas uderzania ogonem o taflę wody. Jest to sygnał ostrzegawczy wydawany w sytuacji zagrożenia. Dodatkowo ogon bobra pełni także funkcję podporową (podczas obgryzania drzew), regulacyjną (bóbr wkłada do wody w celu obniżenia temperatury ciała), a także zapasową (gromadzi zapasy tłuszczu).

Gorczański Park Narodowy

...nazwa Gorce pochodzi od słowa "gorzeć", czyli palić? To sposób tworzenia polan, które powstawały w wyniku gospodarki żarowej. Dzisiaj stanowią one charakterystyczny element krajobrazu Gorczańskiego Parku Narodowego.

…dawniej nazwano salamandrę "ognistym jaszczurem"? Jej jaskrawo żółte plamy kojarzono z ogniem, a sam wygląd przypomina bardziej jaszczurkę, choć salamandra jest bliższą krewną żaby. To ona znajduje się w godle Gorczańskiego Parku Narodowego. A  co ciekawe, właśnie od częstego występowania salamandry, zwanej przez górali jaszczurem pochodzi nazwa „Jaszczurówki” w Zakopanem.

 ...choć sam szczyt Turbacza nie leży na terenie Parku Narodowego, to część okolicznych  grzbietów tego rozrogu objętych jest tą formą ochrony. Pasmo Turbacza ma specyficzną budowę, różniącą się od innych beskidzkich pasm? Ukształtowane jest w formie rozrogu, czyli grzbietów schodzących promieniście do jednego punktu.

...w Gorcach znajdują się najliczniejsze stanowiska rzadkiej w naszym kraju zarzyczki górskiej? To roślina subalpejska, która rośnie na znacznych wysokościach i glebach, w których obecny jest węglan wapnia.

Park Narodowy Gór Stołowych

...w Parku Narodowym Gór Stołowych rosną świecące mchy? To świetlanka długoszowata, którą najliczniej można spotkać na Szczelińcach. Jej budowa powoduje, że mieni się zielonym światłem.

...krajobraz Gór Stołowych ukształtowało morze? Chociaż są oddalone od Bałtyku o kilkaset kilometrów, to niezwykły wygląd skał jest zasługą wód morskich. To morze jednak było tutaj...kilkadziesiąt milionów lat wcześniej.

...w Parku Narodowym Gór Stołowych można spotkać zwierzę, dla którego ciągle zdaje się „trwać”epoka lodowcowa? To niewielki pająk Bathyphanteseumenis, który ukrywa się w mrocznych zakamarkach jaskiń. Podczas gdy inne gatunki wraz z końcem epoki lodowcowej wyginęły lub wycofały się w chłodniejsze miejsca, on ciągle pozostaje tutaj.

...największą polską sową jest puchacz? W Parku Narodowym Gór Stołowych właśnie jego zagęszczenie jest jednym z najwyższych w naszym kraju. Puchacz może ważyć nawet 4 kg, a upodobał sobie Góry Stołowe miedzy innymi ze względu na liczne półki skalne, na których znajduje dogodne schronienia.

Kampinoski Park Narodowy

...chociaż Kampinoski Park Narodowy nie jest położony nad morzem, to spotkamy w nim wydmy? Wydmy powstały po okresie ostatniego zlodowacenia, kiedy rzeki z topniejącego lądolodu spływały na Północ, a koryto Wisły zmieniło położenie, osuszając miejsca, gdzie teraz rośnie Puszcza Kampinoska.

...w Kampinoskim Parku Narodowym znajdują się najdalej na Południe wysunięte stanowiska chamedafne północnej? Ta krzewinka to relikt okresu borealnego. Obecnie występuje w miejscach o zdecydowanie chłodniejszym klimacie.

...największym przedstawicielem rodziny jeleniowatych jest łoś? Zwierzęta te upodobały sobie tereny bagienne i podmokłe, a zimę i jesień spędzają na terenach suchych.. Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego znajdują dogodne warunki do życia. Łosie w Puszczy Kampinoskiej zostały reintrodukowane w latach 50-tych XX wieku.

...w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Kampinoski Park Narodowy w okresie zlodowacenia znajdowało się jezioro? Jego wiek można odczytać w podobny sposób jak wiek drzewa w jego słojach. Otóż każdego roku w lecie osadzały się w nim jasne warstwy iłu, a jesienią ciemne. Ten skalny przekładaniec nazywamy iłem wstęgowym, a każda „wstęga” w takim samym odcieniu oznacza jeden rok jego powstawania.

Karkonoski Park Narodowy

...w Karkonoszach można spotkać muflony! Te ssaki nie są rodzimym gatunkiem, ale zostały sprowadzone ok. 100 lat temu przez hrabiego Schaffgotscha w okolice Jagniątkowa. Obecnie ich populacja w polskiej części Karkonoszy nie przekracza 35 osobników.

...w Karkonoszach znajdują się "ptasie wrota"? Tak często nazywa się Mokrą Przełęcz, nad którą kumulują się przeloty ptaków jesienią. Okazuje się, że w szczycie migracji, w ciągu jednego dnia może ich przelecieć nawet ponad 17000 osobników.

 ...na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego znajduje się najwyższy wodospad w polskich Sudetach? To Wodospad Kamieńczyka o wysokości 27 m.

...Niestrzęp głogowiec jest największym przedstawicielem motyli z rodziny bielinkowatych w naszym kraju? Rozpiętość jego skrzydeł wynosi nawet ponad 7 cm. Spotkamy go także w Karkonoskim Parku Narodowym na słonecznych miejscach.

Magurski Park Narodowy

... na kwitnący licznie w magurskich dolinach chaber miękkowłosy Łemkowie mówili "królicze uszy"? To dlatego, że jego liście są od spodu aksamitnie miękkie, pokryte kutnerem i rzeczywiście przypominają w dotyku uszy tego zwierzęcia.

...orlik krzykliwy zwykle składa dwa jaja, ale najczęściej tylko jedno pisklę dorasta w gnieździe? Młode konkurują między sobą i zazwyczaj wygrywa silniejsze w nich (zjawisko to w przyrodzie nazywamy kainizmem) To ono dojrzewa, a jesienią po raz pierwszy odlatuje na zimowiska do Afryki.

...teren, który zamieszkuje wilcza rodzina, wynosi około 150 - 200 km2?  To obszar, który zajmują takie miasta jak Częstochowa, Katowice czy Bydgoszcz.

...mamy w Polsce błękitne chrząszcze w cętki? To nadobnica alpejska, która w naszym kraju występuje głównie na południu. Tego owada można spotkać głównie w lasach bukowych.

...na terenie Magurskiego Parku Narodowego można spotkać wszystkie gatunki traszek występujące w naszym kraju? Jest ich cztery, a miejsc, gdzie występują jednocześnie wszystkie z nich, jest bardzo niewiele. To płazy, które z wyglądu są bardzo podobne do jaszczurek.

Narwiański Park Narodowy

...mamy w Polsce rzekę podobną do południowoamerykańskiej Amazonki? To Narew, która nie posiada jednego koryta, ale jej wody płyną wieloma przecinającymi się korytami. Taki typ rzeki nazywamy rzeką anostomozującą.

...samce dubeltów tokują na podwyższeniach z roślinności torfowiskowej? Jest to niezwykłe i energochłonne widowisko, podczas którego samce mogą w ciągu jednej nocy stracić nawet do 7% masy swojego ciała.

...bąk potrafi upodobnić się do trzciny? Pomaga w tym nie tylko upierzenie tego ptaka, ale także specyficzna wyprostowana postawa, jaką przyjmuje w momencie zagrożenia.

 ...w Narwiańskim Parku Narodowym żyje ptak z zielonymi nogami? To zielonka, która prowadzi skryty tryb życia i jest trudna do zaobserwowania. Jest także ptakiem rzadkim i podlega ścisłej ochronie.

Ojcowski Park Narodowy

...w Ojcowskim Parku Narodowym spotkamy gatunek rośliny, który "pamięta" ocieplenie klimatu sprzed ok. 7000 lat? To malutka ułudka leśna, podobna do niezapominajki. Spotkamy ją w Dolinie Sąspowskiej.

...w Ojcowskim Parku Narodowym znajduje się ok. 700 jaskiń? Ten podziemny świat  został ukształtowany przez zjawiska krasowe, czyli wypłukiwanie skał wapiennych przez wodę. Dzięki temu można w nich oglądać fantazyjne konstrukcje skalne, takie jak m.in. stalaktyty, stalagmity czy stalagnaty.

... znajdziemy w okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego kilkunastometrową igłę? Igła Deotymy to nazwa jednej ze skał stojących samotnie w dolinie Prądnika. Pochodzi ona od charakterystycznego kształtu - zwęża się ku górze.

...w ojcowskich jaskiniach żyje najbardziej jadowity pająk w Polsce? To sieciarz jaskiniowy, którego nie spotkamy raczej poza skalnymi grotami. Jego ukąszenie, choć bolesne, nie stanowi zagrożenia dla życia, choć może powodować miejscowe dolegliwości u osób uczulonych.

 ...nietoperze wykorzystują do poruszania się wykorzystując system echolokacji? Ponieważ wylatują ze swoich schronień w większości  przypadków po zmroku, muszą wykorzystywać inny zmysł niż wzrok. Aby nie  zderzyć się po ciemku z przeszkodami, nadają dźwięki, które odbijają się od przeszkód i w ten sposób nietoperze rozpoznają, że coś znajduje się na ich drodze.

Pieniński Park Narodowy

...sosna rosnąca na Sokolicy - symbol Pienin - ma ponad 500 lat? To jedno z najbardziej znanych drzew w całej Polsce mierzy zaledwie około 3 m wysokości. W 2018 w wyniku uszkodzenia usunięto dużą część jej pędu.

...Pieniński Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce? Został utworzony jeszcze przed II Wojną Światową, w 1932 roku. Chociaż istniały wówczas inne obszary podlegające ochronie, takie jak np. rezerwaty, to właśnie w Pieninach powołano po raz pierwszy na ziemiach polskich do życia instytucję zwaną parkiem narodowym.

...Pieniny to jedno z niewielu miejsc w naszym kraju, gdzie można spotkać jeszcze niepylaka apollo? Larwy tego zagrożonego wyginięciem motyla żerują w Pieninach na rozchodniku wielkim. W wielu miejscach niepylak apollo już wyginął.

...Pieniny stanowią granicę między Karpatami Zewnętrznymi a Wewnętrznymi? Charakterystyczny biały kolor skał pochodzi od wapieni, w których są zbudowane. Trzy Korony to nazwa najwyższego szczytu Pienin Środkowych. Mimo Nazwy Trzy Korony szczyt ten posiada 5 wierzchołków.

Poleski Park Narodowy

...żurawie lecąc w grupie ustawiają się w tzw. klucz? Oznacza to, że na przedzie grupy leci jeden żuraw, a pozostałe ustawiają się za nim w dwóch rzędach tworzących literę V, co pozwala na optymalne wykorzystanie ciągu powietrza wytworzonego przez ptaka poprzedniego, a także zapewnia dobrą widoczność w stadzie. Miejsce na przedzie, co pewien czas zajmują kolejne ptaki z klucza, przez cały ten czas słychać ich donośne okrzyki, tzw. klangor.

...brzegiem jeziora nie zawsze jest twardy grunt? Czasem - tak jak w niektórych miejscach Poleskiego Parku Narodowego - jest to pło. To gruby kożuch zbudowany z obumarłych roślin wodnych, pod którym znajduje się woda. Stojąc na ple ma się wrażenie stania na materacu położonym na wodzie.

...istnieją rośliny mięsożerne? Wśród nich jest między innymi rosiczka. Ta niewielka roślina występuje na torfowiskach i posiada włoski, na końcu których wydziela lepką substancję. Substancja ta rozpuszcza białko ofiary, którą żywi się rosiczka.

...występują w Polsce żółwie w naturalnym środowisku? Żółwie błotne należą do rodzimej fauny, są one jednak zagrożone wyginięciem. Na terenie Poleskiego Parku Narodowego znajduje się ich kilkaset osobników.

Roztoczański Park Narodowy

...w Roztoczańskim Parku Narodowym żyją koniki polskie? To polska prymitywna rasa koni pochodząca od tarpanów. Zostały one sprowadzone 40 lat temu i wtedy rozpoczęła się ich hodowla rezerwatowa.

...w Roztoczańskim Parku Narodowym można spotkać jednego z najbardziej spektakularnych polskich storczyków? Obuwik pospolity, którego liczebność na Roztoczu jest jedną z najwyższych w całym kraju, swoją nazwę zawdzięcza rozdętej w specyficzny sposób warżce, która przypomina bucik. Jego wygląd jest na tyle egzotyczny, że stał sie pożądanym kwiatem ogrodowym. Między innymi właśnie nielegalne pozyskanie z naturalnych stanowisk jest jednym z największych zagrożeń dla tej rzadkiej rośliny.

 ...buki nie owocują każdego roku? Występują u nich tzw. lata nasienne. Okres pomiędzy owocowaniem tych drzew może wynosić nawet kilka lat!

 ...popielice śpią nawet 8 miesięcy? Te spore gryzonie zapadają w sen zimowy jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, a  budzą się z niego dopiero w maju.

Słowińki Park Narodowy

...wydmy w Słowińskim Parku Narodowym przesuwają się nawet do kilkunastu metrów w ciągu roku? Zasypują piaskiem lasy, odsłaniając z drugiej strony miejsca, które zostały zasypane piaskiem dużo wcześniej.

...samica foki szarej podczas karmienia może utracić prawie połowę masy swojego ciała? Młoda foka bardzo szybko przybiera na wadze i jest pokryta białym futerkiem.

...pomimo ubogich warunków do bytowania na wydmach są rośliny, które sobie świetnie z tym poradziły? To między innymi mikołajek nadmorski, którego długie korzenie ułatwiają  mu zdobywanie wody.

...w jeziorze Łebsko żyją gatunki słonolubne? Wynika to z okresowego zalewania jego wód wodami morskimi.

Świętokrzyski Park Narodowy

...nazwa „gołoborze" oznacza  „gołe od boru", czyli pozbawione lasu? W Górach Świętokrzyskich ma ono szczególne znaczenie, ponieważ (w przeciwieństwie do innych gór) tutaj to rumowisko skalne powstało poniżej górnej granicy lasu.

...”rogi” jelonka rogacza to tak naprawdę jego żuwaczki? Żuwaczki służą do rozdrabniania, chwytania i rozrywania pokarmu ponadto przypominają poroże jelenia, co znalazło odzwierciedlenie w jego nazwie. Ten duży chrząszcz jest bardzo rzadki, związany jest z miejscami, gdzie występują próchniejące stare dęby.

...poroże jeleni jest każdego roku zrzucane? Wczesną wiosną z głów byków, czyli samców jeleni, odpadają obie tyki i dopiero po pewnym czasie zaczynają odrastać. Do jesieni poroże będzie znowu w pełni ukształtowane i posłuży samcom do walki w trakcie rykowiska. To właśnie to zwierzę znajduje się w godle Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

...w Świętokrzyskim Parku Narodowym  rośnie jodła, która ma ponad 50 m wysokości? Uważana jest za jedno z najwyższych drzew w naszym kraju. To właśnie tutejszymi lasami  zachwycał się Stefan Żeromski nazywając je "puszczą jodłową".

Tatrzański Park Narodowy

...w Tatrach swoje gniazda zakłada skrajnie rzadki w naszym kraju ptak - pomurnik? Do tego celu wybiera zawsze miejsca niedostępne na skałach, po których porusza się w charakterystyczny sposób.  Ruch jego skrzydła przypomina wówczas ruch skrzydeł motyla.

...rogi kozicy nazywane są hakami? Jedną z cech odróżniającą rogi od poroża jest to, że w przeciwieństwie do poroża, rogi posiadają zarówno samce jak i samice. Na podstawie ich wyglądu i ilości karbów określić można wiek poszczególnych osobników.

...najwyżej położone miejsce w Polsce znajduje się w Tatrzańskim Parku Narodowym?  To szczyt Rysów (2499 m n.p.m.), nie jest on jednak najwyższym szczytem Tatrzańskim. Ten tytuł należy do Gerlacha (2655 m n.p.m.), który znajduje się w słowackiej części Tatr.

...świstaki podczas zimowej hibernacji tracą nawet ponad 60% masy swojego ciała? Ponadto zmniejszają zużycie tlenu i znacznie obniżają temperaturę swego ciała. Zwierzęta te zasypiają na przełomie września i października, ale regularnie się przebudzają.

Park Narodowy "Ujście Warty"

...liczba gatunków ptaków zaobserwowanych w Parku Narodowym „Ujście Warty”, to ok.280? To świetne miejsce dla wszystkich zafascynowanych ornitologią.

...to właśnie w tym Parku znajduje się jedno z największych zimowisk łabędzi krzykliwych? Przylatują z północy i w jednym czasie może pojawić się nawet ok 1500 par.

 ...liczba nocujących w okolicach Parku Narodowego "Ujście Warty" gęsi tundrowych może sięgać nawet 200 000? Nie przypadkowo jej wizerunek znajduje się w godle tego Parku.

Wielkopolski Park Narodowy

...sowy potrafią latać bezszelestnie? Jest to spowodowane specyficzną budową piór, które posiadają "grzebyk" i pokryte są puszkiem. Dzięki temu cząsteczki powietrza opływające skrzydło nie ulegają zawirowaniom, nie powstaje zatem odgłos świstu.

...lodowiec pozostawił po sobie pamiątki? W okolicach Wielkopolskiego Parku Narodowego możemy spotkać liczne głazy narzutowe, czyli duże odłamyskalne, które zostały „przyniesione” przez lodowiec, a następnie pozostały już w tym miejscu po jego wycofaniu się na Północ.

...pająk topik całe życie spędza pod wodą? To jedyny pająk w naszym kraju, który funkcjonuje w ten sposób. Można go spotkać także w Wielkopolskim Parku Narodowym.

...czaszka dzięcioła posiada dodatkowe wzmocnienia chroniącą jego mózg przeduszkodzeniem? To ważne ze względu na sposób zdobywania przez niego pokarmu. Uderzając głową wielokrotnie w pień drzewa wyszukuje tam larw owadów.

Wigierski Park Narodowy

...w Wigierskim Parku Narodowym widoczne są miejsca, gdzie topiły się bryły lodu pod koniec okresu zlodowacenia? To śródleśne jeziora zwane sucharami. Najczęściej nie są one zasilane inną wodą poza opadową.

...ryby należące do rodziny łososiowatych odróżniają się od innych ryb obecnością dodatkowej płetwy? Płetwa tłuszczowa znajduje się blisko ogona po stronie grzbietowej. Do tej grupy należą miedzy innymi sieja i sielawa, gatunki liczne w Wigierskim Parku Narodowym.


...na torfowiskach i podmokłych terenach można spotkać roślinę, która wygląda jak wata nałożona na łodyżkę? Jej nazwa to wełnianka.

...perkozy podczas godów tańczą na wodzie? Samiec i samica w trakcie toków wykonują ukłony i serię charakterystycznych ruchów pływając po tafli jeziora.

Woliński Park Narodowy

...bielik nie jest orłem? To duży ptak drapieżny należący do rodziny jastrzębiowatych. Prawdopodobnie to właśnie on był pierwowzorem polskiego godła.

...woda w jeziorze Turkusowym tylko sprawia wrażenie turkusowej? Tak naprawdę nie różni się kolorem od tej w innych miejscach, a specyficzne wrażenie wywołane jest przez jasne, kredowe dno.

 ... w Wolińskim Parku Narodowym można spotkać kuzyna delfina? Morświny są z nimi spokrewnione i występują w Bałtyku. Niestety liczebność tej populacji maleje. Bałtycka liczebność tych wodnych ssaków szacowana jest na ok. 500 osobników.

...w Wolińskim Parku Narodowym spotkamy unikalną glebę, która powstaje tylko na wysokich klifach? To naspa przyklifowa, która jest bardzo żyzna i porasta ją buczyna storczykowa. Znajduje się w niej  nawet dwukrotnie więcej roślin  niż w innych buczynach Wolińskiego Parku Narodowego).

...najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża znajduje się w Wolińskim Parku Narodowym? To wzgórze Gosań, którego wysokość wynosi 93 m n.p.m. Jest ono częścią klifu, czyli stromego brzegu morskiego powstałego w wyniku jego podmywania przez morskie fale.